2.7.183
§ 183-184 ZP Záloha na cestovní náhrady a její vyúčtování
Ing. Karel Janoušek
Úplné znění
Ustanovení související
-
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, v platném znění (dále jen ZoÚ)
-
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
NahoruPoužívání kurzů pro určení výše cestovních náhrad
Pro přepočet výše nároku zaměstnance na cestovní náhrady (doplatku či přeplatku) zjištěné v cizí měně na jinou cizí měnu (nebo na Kč), tj. pro zjištění výše částek, které budou se zaměstnancem vypořádávány a o kterých bude následně účtováno, se použijí kurzy uvedené v ustanoveních § 183 a 184 ZP, tj. v případě, kdy:
- zaměstnanci byla poskytnuta záloha na cestovní náhrady
- zaměstnanci nebyla záloha poskytnuta
Při použití kurzu ze směny měny v zahraničí není důležité, jak vysokou částku příslušné měny zaměstnanec směnil, ale to, že ji směnil v zahraničí. Případný poplatek za směnu poskytnuté měny v zahraničí (doložený dokladem) je nutným vedlejším výdajem souvisejícím s pracovní cestou, který je součástí náhrad cestovních výdajů, jež zaměstnavatel se zaměstnancem řádně vyúčtuje.
Pokud však zaměstnanec smění poskytnutou měnu před odjezdem do zahraničí v tuzemsku, nelze k uvedeným přepočtům použít kurz směny, neboť nejde o směnu provedenou v zahraničí. Případný poplatek za směnu je však také nutným vedlejším výdajem.
Je výrazný rozdíl v použití kurzů pro přepočet nároku zaměstnance na náhrady cestovních výdajů z jedné měny na jinou měnu a použitím kurzů pro účtování o takto vypočtených částkách, tj. pro účtování uskutečněných účetních případů. Pro účtování o cizí měně použije účetní jednotka kurzy, které má v souladu s ustanoveními § 4 odst. 12 a § 24 odst. 6 ZoÚ uvedeny ve své vnitřní účetní směrnici. Účetní kurzy nelze použít pro stanovení výše cestovních náhrad (přeplatku doplatku) náležících zaměstnanci.
Rozdíly ve srovnání s původní úpravou
NahoruOd 1. 1. 2012
Nová úprava § 183 odst. 3 a 5 ZP obsahuje zpřesnění, z něhož je patrné, že se smluvní strany mohou dohodnout jen na jiné době pro předložení dokladů potřebných k vyúčtování pracovní cesty, provedení vyúčtování a uspokojení práv zaměstnance.
Pokud je přeplatek anebo doplatek náhrad vypořádáván v cizí měně, nelze ho zaokrouhlit na celé částky bez desetinných míst. Drobné částky cizí měny však lze i v tomto případě přepočítat za použití správného kurzu na českou měnu a vypořádat v české měně.
Patřičnou pozornost je nutno věnovat správnému použití kurzů pro přepočet náhrad z jedné měny na měnu jinou, protože v etapě vyúčtování, tj. při zjišťování výše nároku zaměstnance na náhrady, přeplatku či doplatku, se používají zpravidla jiné kurzy než při účtování o cizích měnách. V účetnictví účetní jednotky tak zpravidla vždy vzniknou na příslušných účtech kurzové rozdíly.
NahoruVypořádání doplatku
Při vyúčtování cestovních náhrad ze zahraniční pracovní cesty byl zjištěn nárok zaměstnance na doplatek ve výši 53,76 EUR.
Zaměstnavatel se dohodl se zaměstnancem na vypořádání v EUR. Protože ve valutové pokladně EUR neměl zaměstnavatel drobné, vyplatil zaměstnanci 50,00 EUR a zbytek doplatku přepočetl na českou měnu kurzem ČNB platným v den poskytnutí zálohy (např. 27,775 Kč/EUR), tj. 3,76 x 27,775 = 104,43 Kč, takž po zaokrouhlení na celé koruny nahoru doplatil zaměstnanci 105 Kč.
NahoruVypořádání přeplatku
Po skončení pracovní cesty byl zjištěn přeplatek zaměstnance ve výši 7,40 CHF.
Zaměstnanec se dohodl se zaměstnavatelem, že část přeplatku vrátí v CHF a zbytek v české měně. Zaměstnanec vrátil 5 CHF, zbytek přeplatku byl přepočten kurzem ČNB platným v den poskytnutí zálohy (např. 22,995 Kč/CHF), tj. 2,40 x 22,995 = 55,18 Kč, takže zaměstnanec po zaokrouhlení na celé koruny nahoru vrátil ještě 56 Kč.
NahoruDohoda o poskytování záloh
Lze v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu upravit, že zálohy na pracovní cesty nebudou poskytovány a že vypořádání nároku zaměstnanců na cestovní náhrady bude…