dnes je 21.11.2024

Input:

§ 22-22a ZPVZP - Kontrola placení pojistného

5.2.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.1.4.22
§ 22–22a ZPVZP – Kontrola placení pojistného

Ing. Antonín Daněk

Úplné znění


Ustanovení související

  • Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

    • § 2 – výše pojistného

    • § 3 a 3a – vyměřovací základ zaměstnanců a OSVČ

    • § 23 – mlčenlivost

    • § 26 – pokuty

  • Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů

    • § 10 – oznamovací povinnost

    • § 40 – zdravotní pojišťovny


Komentář
Komentář

Kontrolní činnost provádějí jednotlivé zdravotní pojišťovny a jejím cílem je zejména prověřit, zda plátce – zaměstnavatel (ať už právnická nebo fyzická osoba) odvádí pojistné včas a ve správné výši.

Je logické, že zdravotní pojišťovna bude v prvé řadě soustřeďovat svoji pozornost na ty plátce, u kterých se jeví nedostatky, hlavně pak v oblasti placení pojistného. U velkých neplatičů – dlužníků či jinak problémových plátců může být kontrola provedena třeba i vícekrát v roce. V příslušných zákonných normách není stanovena periodicita pro provádění kontrol, proto zdravotní pojišťovny organizují svoji kontrolní činnost podle vlastních potřeb.

Doklady vyžadované při kontrole

Zdravotní pojišťovna zpravidla s předstihem sdělí plátci termín a místo kontroly, kdy je prověřovaný plátce současně povinen zajistit vhodné místo a podmínky k provedení kontroly. Pracovníci pověření k provedení kontroly se prokazují služebním průkazem příslušné zdravotní pojišťovny, případně zvláštním oprávněním, vydaným pro daný účel. Kontrola se uskutečňuje buď u plátce, nebo v místě, které je k vykonání kontroly nejvhodnější, většinou tedy v prostorách zdravotní pojišťovny. Kontrolovaný subjekt je povinen předložit kontrolnímu orgánu na vyžádání veškeré účetní a jiné doklady, které jsou rozhodné pro správné stanovení vyměřovacího základu a placení pojistného. Rovněž je příslušný pracovník zaměstnavatele (popř. zaměstnavatel sám nebo jiný odpovědný pracovník, zajišťující plátci vedení mzdové a personální agendy) povinen podat kontrolujícímu ústní nebo písemná vysvětlení, má-li pověřený kontrolní pracovník pochybnosti o úplnosti, správnosti nebo pravdivosti předložených podkladových materiálů. Plátce dále nesmí zatajovat doklady, které má k dispozici, nebo o nichž je mu známo, kde se nacházejí.

Za účelem zjištění správnosti stanovení vyměřovacího základu a odvodu pojistného vyžadují kontrolní pracovníci hlavně:

  • mzdové podklady, zejména pak souhrnné rekapitulace výplatních listin za kontrolované období, mzdové listy jednotlivých zaměstnanců, pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti a od 1. 1. 2012 i dohody o provedení práce;

  • hlášení změn příslušné zdravotní pojišťovně v zákonem stanovené osmidenní lhůtě (formulář Hromadné oznámení zaměstnavatele);

  • zasílání Přehledů o platbách pojistného.

V případě sporu nebo pochybností jsou rovněž vyžadovány výpisy z běžného účtu, vztahující se k platbám pojistného na zdravotní pojištění.

Upozornění na možné chyby
Upozornění na možné chyby

Mezi nejčastěji zjišťované nedostatky při kontrole patří u zaměstnavatelů především:

  • chybějící doklady, opravňující zařazení zaměstnanců

Nahrávám...
Nahrávám...