dnes je 21.11.2024

Input:

§ 305-306 Vnitřní předpisy

6.1.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2.13.305
§ 305–306 Vnitřní předpisy

Mgr. Lenka Pavelková

HLAVA III

VNITŘNÍ PŘEDPIS

§ 305

  1. (1) Zaměstnavatel může vnitřním předpisem stanovit práva v pracovněprávních vztazích, z nichž je oprávněn zaměstnanec, výhodněji, než stanoví tento zákon. Zakazuje se, aby vnitřní předpis ukládal zaměstnanci povinnosti nebo zkracoval jeho práva stanovená tímto zákonem. Odchýlí-li se zaměstnavatel od tohoto zákazu, nepřihlíží se k tomu.
  2. (2) Vnitřní předpis musí být vydán písemně, nesmí být v rozporu s právními předpisy ani být vydán se zpětnou účinností, jinak je zcela nebo v dotčené části neplatný. Nejde-li o pracovní řád, vydá se vnitřní předpis zpravidla na dobu určitou, nejméně však na dobu 1 roku; vnitřní předpis týkající se odměňování může být vydán i na kratší dobu.
  3. (3) Vnitřní předpis je závazný pro zaměstnavatele a pro všechny jeho zaměstnance. Nabývá účinnosti dnem, který je v něm stanoven, nejdříve však dnem, kdy byl u zaměstnavatele vyhlášen.
  4. (4) Zaměstnavatel je povinen zaměstnance seznámit s vydáním, změnou nebo zrušením vnitřního předpisu nejpozději do 15 dnů. Vnitřní předpis musí být všem zaměstnancům zaměstnavatele přístupný. Zaměstnavatel je povinen uschovat vnitřní předpis po dobu 10 let ode dne ukončení doby jeho platnosti.
  5. (5) Jestliže zaměstnanci vzniklo na základě vnitřního předpisu právo ze základního pracovněprávního vztahu uvedeného v § 3, zejména mzdové, platové nebo ostatní právo v pracovněprávních vztazích, nemá zrušení vnitřního předpisu vliv na trvání a uspokojení tohoto práva.

§ 306

Pracovní řád

  1. (1) Pracovní řád je zvláštním druhem vnitřního předpisu; rozvádí ustanovení tohoto zákona, popřípadě zvláštních právních předpisů podle zvláštních podmínek u zaměstnavatele, pokud jde o povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance vyplývající z pracovněprávních vztahů.
  2. (2) Pracovní řád nemůže obsahovat úpravu podle § 305 odst. 1 .
  3. (3) Zaměstnavatelé uvedení v § 303 odst. 1 jsou povinni pracovní řád vydat.
  4. (4) Zaměstnavatel, u kterého působí odborová organizace, může vydat nebo změnit pracovní řád jen s předchozím písemným souhlasem odborové organizace, jinak je vydání nebo změna neplatné.
  5. (5) Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydá v dohodě s Ministerstvem práce a sociálních věcí vyhlášku, kterou stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřizovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí a dobrovolným svazkem obcí.

Komentář

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

    • § 1a – smysl a účel zákona (základní zásady)

    • § 37 – odkaz

    • § 79 – zkrácení stanovené týdenní pracovní doby

    • § 86 – konto pracovní doby

    • § 113 – mzda

    • § 136 – platový výměr

  • Vyhláška č. 263/2007 Sb., kterou se stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřízených 9inisterstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí

Komentář

Vnitřním předpisem může zaměstnavatel stanovit v pracovněprávních vztazích výhodnější práva zaměstnance, než stanoví ZP, přičemž je zakázáno, aby vnitřní předpis ukládal zaměstnanci povinnosti nebo zkracoval jeho práva stanovená ZP. Pokud se zaměstnavatel od tohoto zákazu odchýlí, nepřihlíží se k tomu.

Kolektivní smlouvu nelze uzavřít s jinými zástupci zaměstnanců (radou zaměstnanců), ale musí být uzavřena mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací, popřípadě odborovými organizacemi. Odborová organizace do 31. 12. 2012 vznikala podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů. Zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, byl zákon č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, včetně jeho novel, s účinností od 1. 1. 2014 zrušen a podle ustanovení § 3025 NOZ se ustanovení tohoto zákona o právnických osobách a spolku použijí na odborové organizace a organizace zaměstnavatelů přiměřeně jen v tom rozsahu, v jakém to neodporuje jejich povaze zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů podle mezinárodních smluv, kterými je Česká republika vázána a které upravují svobodu sdružování a ochranu práva svobodně se sdružovat. Odborová organizace, organizace zaměstnavatelů a jejich pobočné organizace

Nahrávám...
Nahrávám...