Oceňovací rozdíl k nabytému majetku
Ing. Jan Ambrož
Zvláštním a velmi specifickým titulem je v účetnictví zobrazený oceňovací rozdíl k nabytému majetku ("ORNM"), kterému věnujeme tento článek.
Právní úprava
Zákon o účetnictví hovoří o "oceňovacích rozdílech" v § 27 odst. 5 ZoÚ.
Účetní předpisy, PVZÚ, tj. Vyhláška, řadí podle § 7 PVZÚ oceňovací rozdíl k nabytému majetku do kategorie dlouhodobého hmotného majetku. Metodiku účtování nalezneme v Českých účetních standardech č. 011 a 019, které byly novelizovány.
Zákon o daních z příjmů řeší problematiku oceňovacího rozdílu k nabytému majetku ve speciálním ustanovení pro úpravy základu daně v § 23 odst. 15 ZDP.
Výklad
V první kapitole si vysvětlíme princip, co rozumíme oceňovacím rozdílem k nabytému majetku. Ve druhé části si rozebereme, jak o něm účtujeme a způsoby jeho odpisování. Závěrečná třetí kapitola se týká vlivů na daň z příjmů.
Nahoru1. PRINCIP ORNM
Jak z názvu vyplývá, jedná se o účetní operace související s nabytím majetku a vzniklý rozdíl definujeme jako:
Tímto způsobem je korigována původní účetní hodnota pořizovaného majetku v rozvaze nabyvatele.
V tomto textu rozebíráme účetní a daňové aspekty ORNM, v jiném článku popisujeme platné postupy pro goodwill. Související daňové a účetní aspekty naleznete též v článku Přeměny společností. Doplňme si, že se jedná o zvláštní metodu oceňování v účetnictví.
Hodnota ORNM
Pod položkou rozvahy B.II.3 evidujeme oceňovací rozdíl k nabytému majetku, kterým rozumíme podle § 7 odst. 10 PVZÚ kladný (aktivní) nebo záporný (pasivní) rozdíl dvou hodnot:
-
oceněním obchodního závodu nabytého převodem nebo přechodem za úplatu, vkladem nebo oceněním majetku a závazků v rámci přeměn obchodní korporace, dále jako "Ocenění majetku", a
-
souhrnem ocenění jeho jednotlivých složek majetku v účetnictví účetní jednotky prodávající, vkládající, zanikající nebo rozdělované odštěpením sníženým o převzaté dluhy (dále "Původní ocenění").
To znamená, že lze hodnotu ORNM vyjádřit jednoduchým vzorcem:
Připomínáme, že kategorie:
-
"ocenění majetku" bude například u koupě sjednaná cena, v ostatních případech cena vycházející z obecných předpisů, viz například Přeměny společnosti,
-
"původní ocenění" odráží účetní hodnoty u původního "vlastníka" snížené o převzaté závazky.
Je zde zřejmý rozdíl ve srovnání s pojetím goodwillu, dlouhodobým nehmotným majetkem, který zohledňuje položky individuálně přeceněné, viz § 6 odst. 3 písm. c) PVZÚ.
Částka oceňovacího rozdílu k nabytému majetku může logicky nabývat kladných nebo záporných hodnot; hovoříme též o aktivním nebo pasivním ORNM. Pokud pořídíme nový majetek dráž, vykazujeme skrytou vyšší hodnotu, která bude později nákladem. V opačném případě, je-li pořízen například obchodní závod (dále též "podnik") levněji, evidujeme "zisk", který bude dodatečně výnosem.
Opravné položky
Zdůrazňujeme, že oceňovací rozdíl k nabytému majetku svým charakterem znamená zcela odlišnou kategorii, než kterou představují opravné položky.
Nahoru2. ÚČTOVÁNÍ A ODPIS ORNM
Zákon o účetnictví uvádí v § 27 odst. 5 ZoÚ pro "oceňovací rozdíly" vzniklé v případech oceňování reálnou hodnotou, že se použije přiměřeně ustanovení § 25 odst. 3, tj. objektivní ocenění v účetnictví ke konci rozvahového dne, účtuje se "v souladu s účetními metodami".
Na jednoduchých příkladech si vysvětlíme účetní postupy, účtování a jeho odpis, a to z pozice nabyvatele (2.1), následuje popis pro prodávajícího (2.2).
Teorie
Teorie je popsána v Českém účetním standardu 011, zaměříme se na body týkající se našeho tématu, neřešíme více přeměny obchodních korporací.
Nahoru2.1 Nabyvatel ("kupující")
Kupující převádí do svého účetnictví nově nabytá aktiva a pasiva, dále vzniklý oceňovací rozdíl k nabytému majetku, který odpisuje.
Účtování
Teorii si vysvětlíme na modelovém příkladu, a to s potřebným zjednodušením, například odpisovaný majetek je vyjádřen v netto hodnotě, vynecháváme účty skupiny 04, účet 131 apod.
Společnost Alfa pořizuje od společnosti Beta část podniku; kupní cena činí 11 000 000 Kč. Předmětem koupě jsou následující majetkové složky:
"Aktiva"
"Pasiva"
Dosadíme-li uvedené hodnoty do našeho vzorce, zjistíme výši ORNM.
Účetní operace
Vycházíme ze vzorového účtového rozvrhu a na jednoduchých příkladech prezentujeme základní operace.
Údaje vychází z úvodní kalkulace kupní ceny při koupi podniku:
Kupní smlouva zní na částku 11 000 000 Kč; do účetnictví u nabyvatele převádíme hodnoty z podkladů původního vlastníka.
Odpisování
V účetních předpisech, § 7 odst. 10 PVZÚ, je popsán postup pro odpisy oceňovacího rozdílu:
-
Aktivní se odpisuje rovnoměrně 180 měsíců od nabytí podniku nebo jeho části nebo od rozhodného dne přeměny do nákladů, u přeměn obchodní korporace od rozhodného dne přeměny.
-
Pasivní se odpisuje rovnoměrně 180 měsíců od nabytí obchodního závodu do výnosů, v případě přeměny obchodní korporace od rozhodného dne přeměny.
Smyslem korekce oceňovacího rozdílu k nabytému majetku je v určeném časovém období promítnout "zisk"/"ztrátu" z jeho nabytí. Používáme specifické účty pro odpis oceňovacího rozdílu k nabytému majetku:
Navážeme na předchozí příklad. Výše základny pro odpisy je jednoznačně částka 1 800 000 Kč. Provádíme měsíční "časový odpis":
Kdyby byl vykázán záporný oceňovací rozdíl k nabytému majetku, například kupní cena by byla 7 400 000 Kč, v…