prof. Ing. Libuše Müllerová, CSc.
NahoruObecné a účelové rezervy
Ostatní rezervy vytváří účetní jednotka na rizika či ztráty z podnikání v souladu s ustanovením zákona o účetnictví (§ 26 ZoÚ). Rezervami podle tohoto zákona se rozumí jednak obecná rezerva na rizika a ztráty, jednak rezervy účelové na daň z příjmů, na důchody a podobné závazky, rezerva na restrukturalizaci.
Tvorba a čerpání těchto rezerv (s výjimkou rezervy na daň z příjmů) se účtuje na účtu 459 – Ostatní rezervy, tvorba ve prospěch a čerpání na vrub tohoto účtu souvztažně s nákladovým účtem 554 – Tvorba a zúčtování ostatních rezerv, případně 574 – Tvorba a zúčtování rezerv (tvorba na vrub a čerpání ve prospěch).
NahoruRezervu na daň z příjmů
Rezervu na daň z příjmů tvoří účetní jednotky, u nichž okamžik sestavení účetní závěrky předchází okamžiku stanovení výše daňové povinnosti. V následujícím účetním období se rezerva rozpustí a zaúčtuje zjištěná daňová povinnost.
Tvorba a čerpání této rezervy se účtuje prostřednictvím účtu 453 – Rezerva na daň z příjmů (tvorba ve prospěch a čerpání na vrub) souvztažně s účtem v účtové skupině 59, kde pro tento účel máme vymezený účet 599 – Tvorba a zúčtování rezervy na daň z příjmů (tvorba na vrub a čerpání ve prospěch).
Schéma tvorby rezervy na daň z příjmů
Běžné účetní období:
Následující účetní období:
Příklad
Účetní jednotka se zahraniční majetkovou účastí sestavila na žádost mateřské zahraniční společnosti účetní závěrku již ke konci ledna běžného roku. Ke stejnému datu uzavřela účetní knihy a převedla zůstatky do dalšího účetního období. Vzhledem k tomu, že ještě neměla sestavené daňové přiznání, vytvořila rezervu na daň v předpokládané výši 2 milionů Kč.
Ke konci června příštího roku odevzdala účetní jednotka daňové přiznání, ve kterém byla vypočtená daň z běžné činnosti 2.024.300 Kč.
Účtování v běžném roce:
Účtování v následujícím roce:
Určitý problém může nastat v případě, kdy účetní jednotka má zaplacené zálohy na daň z příjmů. Zaúčtovat předpokládanou částku splatné daně je nutné z důvodu vykázání očekávaného disponibilního zisku ve výkazu zisku a ztráty. Vzniká však otázka, v jaké výši vykazovat rezervu na daň z příjmů v rozvaze. Z hlediska věrného zobrazení závazků by to mělo být pouze ve výši nedoplatku daně. Dokonce může nastat situace, kdy má účetní jednotka přeplatek na zálohách. V tom případě pak není smysluplné vykazovat rezervu na daň z příjmů, ale pouze přeplatek na zálohách jako pohledávku za státem v aktivech ve výši rozdílu mezi zaplacenými zálohami a zaúčtovanou předběžnou daní z příjmů.
V případě, že účetní jednotce sestavuje výkazy počítačový program, je nutné zápočet rezervy se zaplacenou zálohou zaúčtovat tak, aby zůstatek na účtu rezerv odpovídal požadované částce k vykázání. V následujícím účetním období pak musí tuto operaci stornovat.
Příklad
Vyjdeme ze stejného zadání jako v předchozím příkladu za předpokladu, že účetní jednotka měla zaplacené zálohy na daň z příjmů ve výši 1.500.000 Kč a vytvořila rezervu na daň z příjmů v předpokládané výši daně 2.000.000 Kč. V následujícím roce byla vypočtena výsledná daň z příjmů 2.024.300 Kč.
Účtování v běžném roce:
Účtování v následujícím roce:
Příklad
Vyjdeme opět ze stejného zadání jako v předchozím příkladu za předpokladu, že účetní jednotka měla zaplacené zálohy na daň z příjmů ve výši 2.200.000 Kč. V následujícím roce byla vypočtena výsledná daň z příjmů, která činila 2.024.300 Kč.
Účtování v běžném roce: