dnes je 21.11.2024

Input:

Plnění oznamovací povinnosti ve zdravotním pojištění

30.1.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 13 minut

6.8.1
Plnění oznamovací povinnosti ve zdravotním pojištění

Ing. Antonín Daněk

Zaměstnavatel plní oznamovací povinnost danou zákonem (viz) na formulářích vydávaných zdravotní pojišťovnou, tyto formuláře jsou pro jednotlivé zdravotní pojišťovny obdobné.

Hromadné oznámení zaměstnavatele

Pro oznamování jednotlivých skutečností (změn) je používán formulář Hromadné oznámení zaměstnavatele. Předávat tyto údaje lze i elektronickou cestou.

Prostřednictvím formuláře Hromadné oznámení zaměstnavatele oznamuje zaměstnavatel zejména nástup zaměstnance do zaměstnání a ukončení zaměstnání a dále skutečnosti rozhodné pro platbu pojistného státem. Pro oznamování konkrétních skutečností jsou stanoveny kódy (viz Poučení k formuláři Hromadné oznámení zaměstnavatele).

Kódy změn

Přihlášení se k platbě pojistného za zaměstnance, odhlášení se od platby pojistného za zaměstnance a další kódy (Poznámka: pod zkratkou "stát EU" rozumíme země Evropské unie včetně Norska, Islandu, Lichtenštejnska. Švýcarska a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska):

nástup do zaměstnání
(použije se v případě nástupu do zaměstnání zaměstnance s trvalým pobytem na území ČR nebo zaměstnance s dlouhodobým pobytem, který má již přiděleno číslo pojištěnce, a při přestupu od jedné zdravotní pojišťovny k jiné) 
nástup do zaměstnání občana ze státu EU, pojištěného v ČR dle nařízení Evropské unie č. 883/2004 a 987/2009, který má již přidělené číslo pojištěnce 
první přihlášení zaměstnance – občana státu EU pojištěného v ČR
[Tento kód použije zaměstnavatel místo kódu "P" pro první přihlášení zaměstnance bez trvalého pobytu – občana státu EU. Do místa pro číslo pojištěnce se uvede pohlaví M (muž), Z (žena) a datum narození. Zaměstnanec obdrží modrý průkaz pojištěnce. Pokud má zaměstnanec nezaopatřené rodinné příslušníky (manželku bez příjmu a bez dávek, studující děti), upozorní jej zaměstnavatel, že musí kontaktovat pracoviště zdravotní pojišťovny a přihlásit je ke zdravotnímu pojištění.] 
první přihlášení zaměstnance cizince ze zemí mimo státy EU, který nemá trvalý pobyt na území ČR
[Tento kód použije zaměstnavatel místo kódu "P" pro první přihlášení zaměstnance bez trvalého pobytu z jiných zemí než ze státu EU. Do místa pro číslo pojištěnce se uvede pohlaví M (muž), Z (žena) a datum narození. Příslušným dokladem je zaměstnanecká karta, která je nositelem jak pracovního, tak pobytového povolení. Zaměstnanec obdrží zelený průkaz pojištěnce.] 
ukončení zaměstnání u zaměstnance přihlášeného kódy "P", "A", "E" nebo "C"
(použije se nejen při ukončení zaměstnání, ale i v případech přestupu od jedné zdravotní pojišťovny k jiné či v souvislosti s ukončením pojištění v ČR) 
jednodenní zaměstnání
(použije se v případě, kdy zaměstnání vznikne a zanikne v jeden den, resp. trvá jeden den) 

Skutečnosti rozhodné pro platbu pojistného státem:

- nástup zaměstnankyně na mateřskou dovolenou nebo osoby na rodičovskou dovolenou,
- začátek nepřítomnosti v práci, po kterou se osobě poskytuje peněžitá pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění,
- začátek pobírání rodičovského příspěvku 
- ukončení mateřské nebo rodičovské dovolené,
- ukončení nepřítomnosti v práci, po kterou se osobě poskytuje peněžitá pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění,
- ukončení pobírání rodičovského příspěvku 
- přiznání důchodu (starobního, invalidního ve všech třech stupních, vdovského, vdoveckého),
- nástup poživatele důchodu do zaměstnání (oznámení se provede na dvou řádcích, na jednom kódem "P", na druhém kódem "D") 
- odejmutí důchodu (starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého),
- ukončení výplaty vdovského či vdoveckého důchodu 
nástup uchazeče o zaměstnání do zaměstnání (oznámení se provede na dvou řádcích, na jednom kódem "P", na druhém kódem "I") 
ukončení evidence uchazeče o zaměstnání 
– nástup nezaopatřeného dítěte, tj. studenta střední nebo vysoké školy do zaměstnání v průběhu studia (oznámení se provede na dvou řádcích, na jednom kódem "P", na druhém kódem "G"),
 přiznání nezaopatřenosti dítěte v průběhu zaměstnání, počátek studia na střední nebo vysoké škole atd. 
ukončení nezaopatřenosti dítěte 
začátek nároku na zařazení do kategorie "L" – osoba bez příjmu ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, pečující osobně, celodenně a řádně alespoň o 1 dítě do 7 let věku nebo nejméně o 2 děti do 15 let věku podle § 7 odst. 1 písm. k) ZVZP 
ztráta nároku na zařazení do kategorie "L" 
výplata dávek nemocenského pojištění po ukončení zaměstnání (je-li tato skutečnost zaměstnavateli známa) – používání tohoto kódu není povinností zaměstnavatele 
ukončení výplaty dávek nemocenského pojištění u zaměstnance, kterému byly dávky vypláceny po ukončení zaměstnání (je-li tato skutečnost zaměstnavateli známa) – používání tohoto kódu není povinností zaměstnavatele 
zahájení vyplácení penze z doplňkového penzijního spoření 
ukončení vyplácení penze z doplňkového penzijního spoření 
přihlášení manžela/ky nebo registrovaného partnera státního zaměstnance podle zákona o státní službě 
odhlášení manžela/ky nebo registrovaného partnera státního zaměstnance podle zákona o státní službě 

Opravy:

oprava v položce číslo pojištěnce: zaměstnavatel uvede na jednom řádku zaměstnance s kódem "X" chybné číslo pojištěnce, příjmení a jméno, datum změny (původní). Dojde ke zrušení chybného čísla pojištěnce. Na dalším řádku uvede s kódem "P" správné číslo pojištěnce, případně na následujících řádcích ostatní hlášení, která byla provedena pod špatným číslem pojištěnce 
oprava v položce datum přihlášení 
oprava v položce datum odhlášení 

Použití kódů

Hlášení pomocí kódů P, C, A, E, O, Q probíhá nezávisle na hlášeních o platbě pojistného státem s použitím kódů M, D, I, G, L, N, V, případně U, H, J, F, T, K, W (nelze tedy hlásit např. nástup studenta či důchodce do zaměstnání jen kódem "D", resp. "G").

Příklad – pracovní poměr a den nástupu do zaměstnání:

Zaměstnavatel uzavřel se zaměstnancem pracovní smlouvu od pondělí 1. května, přičemž zaměstnanec nastoupil do zaměstnání v úterý dne 2. května.

V souladu s ustanovením § 34 odst. 1 písm. c) a § 36 ZP se v případě pracovního poměru považuje za den nástupu zaměstnance do zaměstnání den, který je takto uveden v pracovní smlouvě. Jelikož lze jako den nástupu do práce sjednat i den pracovního klidu, považuje se pro účely zdravotního pojištění za den nástupu zaměstnance do zaměstnání den vzniku pracovního poměru, uvedený v pracovní smlouvě. V souvislosti s plněním oznamovací povinnosti přihlásí zaměstnavatel tohoto zaměstnance v rámci osmidenní lhůty u jeho zdravotní pojišťovny k datu 1. 5.

Poznámka: Trvá-li pracovní poměr a bude-li v jeho průběhu současně u téhož zaměstnavatele uzavřena na určitou dobu některá z dohod, nemá tato okolnost vliv na plnění oznamovací povinnosti zaměstnavatelem – vznik dalšího zaměstnání zaměstnavatel zdravotní pojišťovně neoznamuje. Pro účel stanovení vyměřovacího základu zaměstnance se každý (typově odlišný) pracovněprávní vztah posuzuje samostatně.

Příklad – DPČ a den nástupu do zaměstnání:

Zaměstnavatel sjednal se zaměstnancem dohodu o pracovní činnosti od 1. 3., kdy zaměstnanec začal pracovat dne 4. 3.

V případě tohoto pracovněprávního vztahu (jakož i u dohody o provedení práce) je při plnění oznamovací povinnosti zapotřebí vycházet z ustanovení § 8 odst. 2 písm. d) ZVZP. Dnem nástupu zaměstnance do zaměstnání je den, ve kterém zaměstnanec začal poprvé po uzavření dohody o pracovní činnosti vykonávat sjednanou práci. Dnem skončení zaměstnání je u těchto dohod den, jímž uplynula doba, na kterou byla příslušná dohoda sjednána. Podmínkou pro přihlášení zaměstnance ke dni 4. 3. je výše příjmu v měsíci březnu alespoň 4 000 Kč, jinak by byla osoba jako zaměstnanec přihlášena k prvnímu dni toho kalendářního měsíce, ve kterém bude příjem činit alespoň 4 000 Kč.


Odhlášení v průběhu zaměstnání

Je-li osoba zaměstnána na základě některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a nastane situace, kdy v rozhodném období kalendářního měsíce:

  • poklesne příjem na dohodu o pracovní činnosti pod 4 000 Kč nebo

  • u dohody o provedení práce bude zúčtováno maximálně 10 000 Kč,

musí být tato osoba jako zaměstnanec na příslušný kalendářní měsíc odhlášena. Pokud zaměstnavatel takto nepostupuje, může způsobit problém i zaměstnanci – kdyby totiž došlo k takovému odhlášení až s časovým odstupem, může se pojištěnec ocitnout v situaci, kdy nebude mít v daném měsíci řešen svůj pojistný vztah. V takovém případě bude zpětně zaregistrován u zdravotní pojišťovny jako osoba bez zdanitelných příjmů s povinností dodatečné úhrady měsíčního pojistného ve výši 13,5 % z aktuální hodnoty minimální mzdy včetně nároku zdravotní pojišťovny na penále. Připomínám, že veškeré pohledávky a závazky jsou ve zdravotním pojištění řešeny v rámci desetileté promlčecí doby.

Příklad – konec jednoho pracovněprávního vztahu a začátek nového:

Dohoda o pracovní činnosti

Nahrávám...
Nahrávám...