prof. Ing. Libuše Műllerová, CSc.
Účetní závěrka je vyvrcholením celého účetního období. Její součástí je rozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha a pro velké a střední účetní jednotky také přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu. Malé a mikro účetní jednotky tyto přehledy sestavovat nemusí (ale dobrovolně mohou). Vybrané účetní jednotky (organizační složky státu, státní fondy podle rozpočtových pravidel, územní samosprávné celky, dobrovolné svazky obcí, Regionální rady regionů soudržnosti, příspěvkové organizace a zdravotní pojišťovny) sestavují oba přehledy vždy, pokud k rozvahovému dni, a za bezprostředně předcházející účetní období překročí dvě hodnoty pro povinný audit účetní závěrky [§ 20 odst. 1 písm. c) ZoÚ bod 1. a 2.]. Účetní závěrku lze sestavovat v plném nebo ve zkráceném rozsahu v závislosti na tom, do které kategorie účetní jednotka patří.
Rozvahu v plném rozsahu sestavují velké a stření účetní jednotky. Z malých a mikro účetních jednotek pouze ty, které mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Rozvahu ve zkráceném rozsahu mohou sestavovat pouze malé a mikro účetní jednotky bez zákonné povinnosti auditu.
Výkaz zisku a ztráty v plném rozsahu sestavují povinně všechny obchodní společnosti bez ohledu na kategorii a na povinnost auditu. Výkaz zisku a ztráty ve zkráceném rozsahu mohou sestavovat pouze malé nebo mikro účetní jednotky, které nejsou obchodní společností a nemají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Z uvedeného vyplývá, že pokud je účetní jednotka obchodní společností (veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, společnost s ručením omezeným nebo akciová společnost), nemůže sestavovat výkaz zisku a ztráty v zkráceném rozsahu bez ohledu na to, zda má či nemá zákonnou povinnost auditu. Pravidlo možnosti sestavování rozvahy a výkazu zisku a ztráty v plném nebo ve zkráceném rozsahu ukazuje následující tabulka.
Kategorizace účetních jednotek
sestavování účetní závěrky obchodních společností v plném nebo ve zkráceném rozsahu
Obsah účetní závěrky v plném a ve zkráceném rozsahu upravuje Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví (dále jen Vyhláška nebo PVZÚ). Vyhláška stanoví uspořádání a označování položek účetní závěrky a obsahové vymezení těchto položek. Vzory účetních výkazů jsou přílohou této vyhlášky. Obsah obou variant (plné a zkrácené) účetní závěrky lze vyjádřit následovně: