dnes je 21.11.2024

Input:

Zásoby vlastní činnosti

21.5.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 14 minut

4.3.5
Zásoby vlastní činnosti

Ing. Alena Čechová

Vymezení zásob vlastní činnosti

V tomto textu bychom si měli přiblížit účtování zásob vlastní činnosti. Nejdříve si připomeňme, co všechno do této kategorie zásob patří:

  1. nedokončená výroba
  2. polotovary vlastní činnosti
  3. hotové výrobky
  4. mladá a ostatní zvířata a jejich skupiny

Zásoby vlastní činnosti – způsob A

Evidence způsobem A

Účtování přírůstku a úbytku zásob vlastní činnosti podle způsobu A

Nedokončená výroba

Nedokončená výroba představuje takový stupeň výroby, kdy je již zpracována určitá část vstupní suroviny či materiálu, avšak výsledkem není ještě hotový výrobek ani polotovar, výsledek tohoto určitého stupně výroby není samostatně použitelný, nelze jej prodat, někdy není ani hmotného charakteru (obsahuje pouze účetní položky – vynaložené mzdy, náklady na získání zakázky apod.).

Např. při výrobě krabic z vlnité lepenky je nedokončenou výrobou každý stupeň opracování základní suroviny – papíru až do fáze zpracování na vlnitou lepenku, tj. např. řezání papíru na určitý rozměr, vrstvení, máčení, povrchová úprava atd.

Existují však obory, kdy se nedá přesně říci, na jakém stupni se nedokončená výroba právě nachází, představuje ji souhrn nákladů (výdajů) na výrobu. Tento případ nastává např. ve stavební výrobě, kde můžeme jen těžko říci, že stavba se nachází na určitém konkrétním stupni, který lze přesně nazvat a také ocenit.

Z uvedeného vyplývá, že nedokončená výroba je v každém oboru zcela specifická a také její oceňování bude v každém jednotlivém případě individuální.

Ocenění nedokončené výroby

Podle § 25 ZoÚ a dalších právních předpisů platných v České republice se zásoby vlastní činnosti oceňují vlastními náklady. To znamená, že ve výrobním procesu je na každém stupni nedokončená výroba oceněna náklady, které na výrobu na daném stupni byly vynaloženy. Patří sem vždy přímý materiál, přímé mzdy a část nepřímých nákladů, které se k danému stupni výroby vztahují.

Např. pokud použijeme příklad papírenské výroby, vstupuje do ocenění nedokončené výroby:

  1. na prvním stupni náklad na spotřebu základního materiálu, náklady na mzdy pracovníků střediska řezání papíru, energie střediska, odpisy řezačky, apod. Náklady na energii, odpisy a další provozní náklady střediska se obvykle dají jen těžko vyčíslit na jednotku nedokončené výroby, proto se pro jejich vyčíslení používá tzv. výrobní režie. Její výpočet obvykle vychází z nákladů střediska za určité stanovené uplynulé období, nejčastěji předcházející rok.
  2. na druhém stupni – máčení je základním vstupem nedokončená výroba v ocenění předchozího stupně, k němuž se připočítá spotřeba pomocného materiálu, (pokud jej lze vyčíslit na jednotku nedokončené výroby), přímé mzdy pracovníků střediska a opět výrobní režie tentokrát střediska máčení.
  3. na třetím stupni – vrstvení (lepení) jde opět o spotřebu pomocného materiálu pro výrobu (např. lepidla), mzdy a výrobní režii střediska vrstvení.

Účtování nedokončené výroby

Záleží na charakteru výroby, zda bude na jednotlivých stupních účtováno, či nikoliv. V podstatě můžeme říct, že jednotlivé stupně si účetní jednotka stanoví tak, jak je bude evidovat v účetnictví, tzn. obvykle minimálně na střediska, neboť je obvyklé, že se o jednotlivých střediscích účtuje vnitropodnikově tak, aby bylo možno také vyhodnotit jejich hospodaření. V některých případech je však proces výroby tak rychlý, že se jednotlivé stupně v účetnictví nezachycují, pokud nejsou softwarově ošetřeny automatické přenosy, a k zaúčtování dochází na základě výkazů výroby týdně, dekádně, měsíčně.

Příklad

Náklady na spotřebu základního materiálu činí 500 Kč, přímé mzdy činí 3 Kč. Středisko řezání má stanovenu výrobní režii ve výši 5 Kč. Pro zjednodušení nebudeme počítat s pomocným materiálem a budeme účtovat tak, jako by byla vyrobena jen jedna jednotka, která bude představovat balík krabic obsahující 100 ks. Středisko máčení má celkové náklady na jednotku výroby včetně režie ve výši 3 Kč, středisko vrstvení ve výši 8 Kč. Účtování proběhne následovně:

Č.  Text  Kč  MD 
1.  Spotřeba materiálu stř. řezání  500  501  112 
2.  Přírůstek nedok. výroby (NV)  508  121  581 
3.  Výstup střediska řezání  508  581  121 
4.  Přírůstek NV – stř. máčení  511  121  581 
5.  Výstup střediska máčení  511  581  121 
6.  Přírůstek NV – stř. vrstvení  519  121  581 
7.  Výstup střediska vrstvení  519  581  121 

Poněkud odlišné oceňování a účtování bude např. u stavební výroby, kdy se neúčtuje o převodech mezi jednotlivými středisky, ale každá stavba je samostatným střediskem, kde jsou sledovány náklady. O nedokončené výrobě se účtuje obvykle v určitém časovém úseku, a to minimálně ve výši skutečných nákladů.

Polotovary vlastní činnosti

Dalším možným stupněm výsledků výrobního procesu jsou polotovary. Představují takový výstup, jenž je již sám o sobě samostatným předmětem, i když ještě ne v takové podobě, jakou má být konečná fáze, tj. hotový výrobek. Avšak tento polotovar se dá již použít samostatně k různým účelům. V našem případě výroby krabic z vlnité lepenky je to vlnitá lepenka, která je dále používána k výrobě krabic různých rozměrů, nebo může být také prodána jiným výrobcům či prodejcům, popřípadě i maloodběratelům jako zboží ve vlastních prodejnách.

Ocenění polotovarů

Ocenění se provádí obdobným způsobem jako nedokončená výroba, kde vstupem je právě nedokončená výroba, přímá spotřeba materiálu, přímé mzdy a režijní náklady střediska zpracování těchto komponentů na polotovar. V našem případě jsou to náklady střediska "vlnkovačky“.

Účtování proběhne následovně:

Předpokládejme, že náklady na přímý materiál, přímé mzdy a výrobní režie střediska představují na jednotku výroby polotovarů 14 Kč.

Č.  Text   Kč  MD 
1.  Výstup střediska vrstvení  519  581  121 
2.  Přírůstek polotovarů  533  122  582 

Jsou obory, u nichž se o polotovarech neúčtuje, neboť provoz je takového charakteru, že nelze tento stupeň určit. Jedná se o např. již zmíněnou stavební výrobu. V tomto oboru se obvykle účtuje pouze o nedokončené výrobě a pak až o fakturaci hotového díla. Pokud je dílo dokončeno v průběhu roku, nemusí být o nedokončené výrobě účtováno vůbec. Tento způsob praktikují především menší firmy, které provádějí díla menšího rozsahu.

Hotové výrobky

Hotové výrobky jsou posledním výstupem výroby, do jehož ocenění vcházejí další náklady, tj. náklady na dokončení výrobku (řezání lepenky, skládání, etiketování, apod.), dále náklady na balení, expedici.

Budeme-li pokračovat v našem příkladu výroby krabic z vlnité lepenky, stanovíme náklady na mzdy 5 Kč, spotřeba etiket 0,1 Kč, obalový materiál 0,2 Kč, další režijní náklady střediska 2 Kč. Předpokládáme, že se jedná o jedno středisko a neúčtuje se o jednotlivých stupních (řezání, etiketování, balení, expedice), ale o celém středisku. (Jen pro upřesnění pro případ, že by firma účtovala o jednotlivých stupních, bude se vždy jednat o polotovar, hotovým výrobkem bude až při předání do expedice.)

Zaúčtujeme následovně:

Č.  Text   Kč  MD 
1.  Výstup z vlnkovačky  533  582  122 
2.  Přírůstek hotových výrobků  540,30  123  583 
3.  Vyskladnění výrobků k expedici  540,30  583  123 
4a.  Fakturace (marže 15%)  581,30  311  601 

V případě, že by byly výrobky převedeny na vlastní prodejnu, bude účtováno:

Č.  Text  Kč  MD 
4b.  Aktivace zboží v ocenění pro přímý prodej  580  132  581 
5.  Prodej  583,50  211  604 
6.  Vyskladnění zboží v ceně poř.  580  504  132 

Zásoby vlastní činnosti – způsob B

Evidence způsobem B

V případě, že účetní jednotka používá způsob B účtování zásob, neúčtuje o pohybech na účtech zásob vlastní činnosti v průběhu účetního období. Na těchto účtech se účtuje až k rozvahovému dni, a to na základě inventarizací a jejich porovnáním se skladovou evidencí zásob.

Zobrazení účtování zásob vlastní činnosti podle způsobu B k rozvahovému dni

Účtování v průběhu roku tedy probíhá na jednotlivých střediscích (úsecích, útvarech), a to tak, že jednotlivé náklady jsou účtovány přímo do spotřeby na vrub příslušných účtů nákladových skupin:

Spotřeba materiálu  501 
Služby  51... 
Mzdové náklady  52... 
Ostatní  54..., 56... 

K rozvahovému dni je povinna každá účetní jednotka v souladu s § 29 a 30 ZoÚ provést inventarizaci majetku a závazků, což znamená, že inventarizacím podléhají také zásoby jako součást majetku účetní jednotky. Podle výsledků inventarizací pak zaúčtuje zjištěné zásoby vlastní činnosti na vrub (MD) příslušných účtů zásob – tř. 1 sk. 12 a ve prospěch (Dal) účtů účtové tř. 5 následovně:

Nedokončená výroba  121  581 
Polotovary vlastní činnosti 122  582 
Hotové výrobky, neexpedované  123  583 

Skladová evidence

Vzhledem k tomu, že nedokončenou výrobu, polotovary i hotové výrobky nelze zavést do účetních knih v hmotných jednotkách, musí být i v případě účtování způsobem B oceněny. Proto i zde je nutno proces sledovat a přesto, že o něm není účtováno, musí být zřejmé, jaké náklady na jednotlivé stupně byly vynaloženy, aby bylo možné hodnotu zásob vlastní činnosti vyjádřit v peněžní formě a zaúčtovat. Mimo to je účetní jednotka povinna v jakémkoliv okamžiku prokázat stav majetku a závazků, což v praxi znamená, že přesto, že není v průběhu roku o zásobách účtováno, musí být běžně vedena skladová evidence na analytických účtech.

Nejčastěji se způsobem B účtují jen zásoby v podobě nedokončené výroby, u účetních jednotek, kde jsou zastoupeny všechny stupně, tj. od nedokončené výroby přes polotovary a hotové výrobky, se obvykle používá způsob A.

Účtování při uzavírání účetních knih

Při uzavírání účetních knih následujícího účetního období by mělo dojít k odúčtování počátečního stavu zásob vlastní činnosti a zaúčtování nových stavů, zjištěných inventarizací. Odúčtování proběhne na vrub (MD) příslušných účtů účtové tř. 5 a ve prospěch (Dal) příslušných účtů tř. 1 skupiny 12:

  MD 
Nedokončená výroba  581  121 
Polotovary vlastní činnosti 582  122 
Hotové výrobky  583  123 

a to v ocenění, v němž byly zásoby zaúčtovány při uzavírání účetních knih v předcházejícím účetním období.

Některé účetní jednotky účtují vyskladnění zásob vlastní činnosti v

Nahrávám...
Nahrávám...